UZLABO ĒDIENU UN VIELMAIŅU

8 garšvielas, kas UZLABOS gan ēdienu, gan arī tavu VIELMAIŅU

 

Garšvielas spēj ne tikai bagātināt ēdienu, bet arī veicināt un uzlabot vielmaiņu, palīdzēt sasniegt vēlamo svaru. Izklausās pēc skaistas pasakas? Taču tā ir patiesība – regulāri lietojot konkrētas garšvielas, tām piemīt arī ārstnieciskas īpašības. Kādas? Par to rakstā!

Garšvielu klāsts ir ļoti plašs, un gandrīz neviens vairs nešaubās par to lietderību, uzlabojot ēdiena garšu un aromātu. Nav arī noslēpums, ka garšvielas veicina gremošanas sulu izdalīšanos organismā, kas ir ļoti vērtīgs faktors, veicinot veselīgu vielmaiņu. To, kuras garšvielas ir izcelšanas vērtas, ja runājam par vielmaiņas uzlabošanu, palīdzēs noskaidrot KRC  „Jaunķemeri” Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste, ājurvēdas speciāliste Rita Pedāne.

SIERĀBOLIŅŠ, amoliņš jeb fenugrīks
(Trigonella fenugraecum) – sieramoliņa sēklas ir asas, sildošas un vielmaiņu veicinošas. Fenugrīks samazina apetīti, uzlabo gremošanu un aknu darbību. To lieto, lai samazinātu holesterīna līmeni asinīs un regulētu cukura līmeni. Pētījumi pierāda, ka sieramoliņa sēklas sadala līdz pat 15-20% tauku šūnu. Zinātnieki ir pārliecināti, ka fenugrīks ir viens no svarīgākajiem līdzekļiem cīņā pret aptaukošanos!

ASAFETĪDA
(Ferula asafoetida) – pēc garšas nedaudz atgādina ķiploku, ievērojami pārspējot tā ārstnieciskās īpašības. Viens no labākajiem līdzekļiem migrēnas profilaksei. Asafetīdai ir īpaša spēja iedarboties uz zarnu disbakteriozi, īpaši kandidām un zarnu parazītiem. Tā mazina vēdera uzpūšanos, šķeļ toksīnus, kas radušies nepilnvērtīgi sagremotas pārtikas dēļ. To pēc garšas var pievienot zupām un siltajiem ēdieniem.

INGVERS
(Zingiber officinalis)malta, gaiši brūna, mezglota sakne – tiek lietota visos indiešu ēdienos. Ingvers ir nepārspēts ārstniecības līdzeklis. Atjauno imunitāti, palielina psiholoģisko noturību stresa situācijās, novērš spazmas zarnu traktā un aktivizē gremošanu. Ingvera tēja atjauno spēkus pēc fiziskām un psiholoģiskām slodzēm. Normalizē vairogdziedzera darbību.

INDIJAS GARAIS PIPARS
(Pippali), melnie pipari un ingvers ājurvēdā tiek lietoti kopā preparātā “Trikatu”, lai palīdzētu uzturēt veselu gremošanas un elpošanas sistēmu, mazinot saaukstēšanos, sastrēgumu un novājinātu vielmaiņu. Šis sildošais un stimulējošais maisījums uzlabo gremošanas fermentu sekrēciju un veicina uzturvielu asimilāciju. Atbrīvo ķermeni no toksīniem gremošanas traktā un asinsrites sistēmā, veicinot detoksikāciju.

KARDAMONS (Cardamomum) – ingvera dzimtas auga sēklas. Lieto pārsvarā dzērienu un saldo ēdienu aromatizēšanai. Kardamons atsvaidzina mutes dobumu, stimulē gremošanu. Pamēģiniet to pievienot kafijai un izbaudiet smalko aromātu.

MELNĀS ĶIMENES JEB MELNSĒKLĪTE
(Nigella sativum) – melnas sēklas, ārēji ļoti līdzīgas sīpola sēklām, taču pēc garšas nē. Lieto dārzeņu ēdienos, dārzeņu sacepumos, piedod specifisku aromātu. Sēklas uzlabo smadzeņu darbību un palīdz gremošanai. Dabisks antidepresants.

KUMINS JEB ROMIEŠU ĶIEMENES
(Cuminum)svarīga garšviela dārzeņu un rīsu ēdienos. Lai būtu raksturīgā garša, ķimenes nepieciešams nedaudz apcept. Kumins palīdz pie vājas gremošanas, mazina vēdera uzpūšanos, uzlabo barības vielu uzsūkšanos, pastiprinot enerģijas plūsmu gremošanas sistēmā. Nosaukums “kumins” sanskritā nozīmē “veicina gremošanu”.

FENHELIS
(Foeniculum vulgare)saldās ķimenes. Tā garās, bāli zaļās sēklas līdzīgas ķimenēm un kuminam, bet ir lielākas pēc izmēra un atšķirīgas pēc garšas. Tā atgādina anīsu. Fenhelis uzlabo gremošanu un laktāciju, ieteicams kuņģa čūlas, gastrīta un citu kuņģa un zarna trakta saslimšanu ārstēšanai.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru