ANTIBIOTIKAS-KO DERĒTU ZINĀT

Antibiotikas. Lietas, ko derētu zināt pirms to lietošanas

 

Antibiotikas ir stipri medikamenti, kas iznīcina cilvēka organismā radušās nelabvēlīgās baktērijas, bet cik ļoti, to lietošana var kaitēt organismam? Kas būtu jāzina pirms antibiotiku lietošanas? Kā tās lietot, lai saudzētu savu veselību un nenodarītu sev pāri? Atbildes uz šiem jautājumiem apkopotas turpmākajos ieteikumos.
   
Šobrīd, kad apkārt aktīvi plosās gripa, gribas sevi pasargāt jau laicīgi, tāpēc lielāka uzmanība tiek pievērsta imunitātes stiprināšanai. Taču arī gadījumos, kad kāds vīruss jau iezadzies mūsu organismā, nevajadzētu uz savu galvu meklēt savā aptieciņā antibiotikas, ko ārsts izrakstījis pie iepriekšējās šāda veida saslimšanas, vai ko nesen lietojis kāds mājinieks, bet tā vietā izvelēties kaut ko vieglāku. Ja tas tomēr nepalīdz, pirms sākt lietot antibiotikas, noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu, kurš arī izvērtās, vai tas tiešām ir nepieciešams. Antibiotikas ir ķīmiski savienojumi, kas nomāc nelabvēlīgo mikroorganismu attīstību mūsu ķermenī, un ārsti tās izraksta tikai infekciju slimību gadījumos, vai reizēs, kad asinsritē nonākuši kādi mikroorganismi. Lietojot antibiotikas, ir jāpadomā par savu zarnu dabisko mikrofloru, jo tā palīdz normāli darboties zarnu traktam un ne tikai. Antibiotikas mēdz būt dažādas – gan šaura spektra, kas darbojas tikai pret konkrētu mikrobu sugu, gan plaša spektra, kas iznīcina daudzas mikrobu sugas reizē. Tāpēc, lietojot plaša spektra antibiotikas, jārēķinās, ka bojā var iet ne tikai sliktie mikroorganismi, bet arī daudz organismam vajadzīgu labvēlīgo baktēriju, kā rezultātā var rasties pat disbakterioze, kad tiek iznīcināta organisma normālā mikroflora. Ja tiek lietotas antibiotikas un domāts par zarnu trakta veselīgu mikrofloru, antibiotiku lietošanas laikā nepieciešams uzņemt dzīvo baktēriju preparātus. Tos lieto ar vismaz pusstundu ilgu starplaiku pēc antibiotikām un turpina lietot vēl vienu līdz divas nedēļas pēc antibiotiku lietošanas. Ilgstoša antibiotiku uzņemšana var vājināt imunitāti un veicināt patogēnās sēnes attīstību, kas izpaužas kā balts aplikums uz mēles, mutē, sievietēm arī uz dzimumorgāniem. Zinātnieki ir izpētījuši, ka antibiotiku lietošana var izraisīt arī dažādas slimību komplikācijas un blakusparādības, kas var būt bīstamas īpaši sievietēm.

Antibiotikas spēj ietekmēt visu ķermeni
Antibiotikas tiek uzskatītas par ļoti efektīviem līdzekļiem, kas palīdz dažādu infekciju saslimšanu gadījumos, līdz ar to ārsti tās mēdz izrakstīt diezgan bieži un lielā daļā gadījumu arī pārsteidzīgi. Kā stāsta homeopāti: „Antibiotikas nevajadzētu lietot saaukstēšanās slimību ārstēšanai, tomēr ārsti pie šāda veida saslimšanām tās izraksta diezgan bieži. Antibiotiku ietekme uz organismu kopumā ir ilgstošs process un pēc pēdējiem zinātnieku novērojumiem, nav izslēgts, ka antibiotiku lietošana sekmē pat dažādu onkoloģisko slimību attīstību. Antibiotikas, protams, nedrīkst lietot grūtniecības un zīdīšanas periodā. Ja bez tām tomēr nav iespējams iztikt un topošajai māmiņai tās ir nepieciešamas, ar savu ārstu ļoti rūpīgi jāapsver visi iespējamie riska faktori. Antibiotikas arī spēj ļoti lielā mērā mijiedarboties ar citiem medikamentiem, tāpēc nedrīkst pārsniegt noteiktās devas lietošanu. Ja zāles tiek lietotas par daudz, mijiedarbībā tās var samazināt efektivitāti vai tieši pretēji – to palielināt un abos gadījumos tas var būt bīstami. Piemēram, sievietēm, kuras lieto kontracepcijas līdzekļus, antibiotikas var samazināt šo medikamentu efektivitāti diezgan lielā mērā”. Lietojot antibiotikas, organisms var reaģēt arī diezgan krasi, var rasties blakusparādības, piemēram, caureja, vitamīnu uzsūkšanās problēmas u.c. Tas notiek tāpēc, ka antibiotikas bieži izjauc dabiskās mikrofloras darbību organismā, tādējādi tā tiek novājināta, traucēta un ļauj savairoties citām baktērijām. Tieši tāpēc ir svarīgi laikus stiprināt savu imūnsistēmu, lai pēc iespējas izvairītos no saslimšanas, vai arī saslimšanas gadījumā spētu vieglāk tikt ar to galā. Svarīgi, protams, arī laicīgi doties pie ārsta, ja rodas sūdzības par savu veselību. Jo ātrāk vērsīsies pie ārsta, jo vieglāk varētu būt izārstējama saslimšana, iztiekot bez jebkāda veida antibiotikām, bet pēc iespējas dabīgākiem līdzekļiem. Ja gadījumā nekas cits neatliek un antibiotikas ir jālieto – ļoti rūpīgi jāklausa ārsta norādījumiem, kā arī pēc to lietošanas, ja paliek kas pāri, labāk atlikumu uzreiz izmest un nelietot nākošajā reizē bez apspriešanās ar ārstu.

Kam pievērst uzmanību antibiotiku lietošanas laikā?

Ja ārsts ir izrakstījis antibiotikas, tad lieto tās visu noteikto kursu, jo, ja reiz tās jālieto, tad tāpēc, lai būtu efektīva ārstēšana. Un, lai vēlamo efektu panāktu, zāles jālieto pēc visiem ārsta norādījumiem. Kādu laiku atpakaļ, visas antibiotikas nebija tikai recepšu medikamenti, un tās brīvi varēja iegādāties aptiekās, savukārt tas ir radījis lielas problēmas, jo antibiotikas tika lietotas nepamatoti, nepareizi, arī īsāku laiku un mazākās devās vai pretēji – lielākās devās un ilgāk. „Tā ir nopietna problēma, jo antibiotiku neuzmanīga lietošana var izveidot rezistentus mikroorganismus, tas nozīmē, ka tie ir ļoti izturīgi pret šo zāļu iedarbību, un nepieciešamās antibiotikas, lai ārstētu kādu infekcijas slimību, vairs nelūdz. Ne velti zinātnieki izpētījuši, ka šādā veidā, vieglprātīgi lietojot dažādas antibiotikas, rezistence pret tām palielināsies daudz straujāk, nekā būs iespējams izgudrot un izgatavot jaunus medikamentus, un tas nozīmē, ka  daudzas mūsdienās jau ārstējamas slimības tāpat kā agrāk vairs nevarēs izārstēt, jo zāles vienkārši nepalīdzēs,” stāsta homeopāte. Tāpat noteikti ārstam jāizstāsta, ja ir vēl kāda saslimšana un tiek lietoti vēl citi medikamenti, lai ārsts izvērtē, ko un kā drīkst lietot, neriskējot ar zāļu iespējamo mijiedarbību. Jāsazinās ar ārstu arī gadījumā, ja izrakstīto zāļu lietošanas laikā tiek novērotas tādas blakusparādības kā izsitumi, gremošanas traucējumi vai sejas sapampums. Tas var nozīmēt, ka ir parādījusies alerģija pret šīm zālēm un tās lietot nedrīkst. Nevajadzētu arī doties pie ārsta ar sevis uzstādītu diagnozi un lūgt, lai izraksta antibiotikas – to visu vajadzētu atstāt ārsta ziņā, kurš izvērtās, kas tieši ir nepieciešams. Nepārtrauc lietot antibiotikas agrāk, nekā to noteicis ārsts. Arī tad, ja šķiet, ka jūties ļoti labi. Ja slimību izraisījušās baktērijas netiks iznīcinātas līdz galam, infekcija ātri vien var sākties no jauna. Antibiotiku lietošanas laikā labāk nedzert sulu, it īpaši greipfrūtu sulu, jo tā satur aktīvās vielas, kas var nomākt antibiotiku iedarbību.

Pēc antibiotiku lietošanas
Diemžēl no antibiotiku lietošanas atteikties pavisam nav iespējams, jo infekcijas slimību gadījumos tas ir efektīvākais ārstniecības līdzeklis. Tāpat kā antibiotiku lietošanas laikā, arī pēc to lietošanas, būtu vēlams lietot dažādus produkts, kas regulē un normalizē zarnu trakta darbību, piemēram, biojogurtus, kefīru, lakto. Pēc slimošanas noteikti vajadzētu atsākt vai no jauna uzsākt fiziskās aktivitātes – vienalga, vai tās būtu pastaigas, vingrošana, skriešana, peldēšana vai kas cits, jo tieši fiziskās aktivitātes palīdz stiprināt imūnsistēmu, svaigs gaiss nodrošina organismu ar skābekli un uzlabo asinsriti. Vajadzētu piedomāt arī pie sava uztura un lietot pēc iespējas vairāk augļus un dārzeņus, bet mazāk treknu ēdienu.
Saudzē savu veselību un uzlabo imunitāti ar dabīgiem produktiem jau laikus!

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru